В яких випадках потрібна оцінка для цілей оподаткування

Опубліковано Sep 11, 2013 в Про податки, Статті

З 1 листопада 2013 року починає діяти «Порядок проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 року №231, згідно якого вводяться нові спеціалізації (1.8 та/або 2.3, напрям 3) для суб’єктів оціночної діяльності, ускладнюється та стає дорожчою процедура отримання відповідних сертифікатів, а також здійснюється більш суворий контроль за діяльністю останніх.

У зв’язку із нововведеннями, звісно ж і ціна на послуги оцінювачів за новими спеціалізаціями буде вдвічі вища, ніж зараз, при цьому кількість суб’єктів оціночної діяльності за вищевказаним напрямом стане значно меншою.

Але повернемось до самого Порядку, метою якого є визначення механізму проведення оцінки для обчислення доходу платника податку – фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого та рухомого майна, іншого доходу (крім випадків його успадкування та дарування), а також обчислення суми державного мита, податків та інших обов’язкових платежів.

Об’єктами оцінки є рухоме та нерухоме майно, а також майнові права на рухоме та нерухоме майно.

Таким чином, необхідність у проведенні оцінки для цілей оподаткування виникає за наступних умов:
– продаж (обмін) рухомого чи нерухомого майна (сплата податку);
– проведенні угоди купівлі-продажу у державного нотаріуса (сплата державного мита).

Слід відмітити, що у приватних нотаріусів немає такого поняття як державне мито, тому сума, яку Ви сплачуєте на руки приватному нотаріусу це є його дохід від нотаріальної діяльності.

При цьому сума державного мита за реєстрацію права власності у Реєстрі права власності на нерухоме майно, а також за отримання інформації з відповідних реєстрів є фіксованою, у зв’язку з чим не потребує наявності оцінки для її нарахування та сплати до державного бюджету.

Що стосується сплати податку, то відповідно до ст.ст. 172, 173 Податкового кодексу України визначено умови за яких дохід фізичної особи не підлягає оподатковуванню.

Так, дохід, отриманий платником податку від продажу нерухомого майна не частіше одного разу протягом звітного року, за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

При цьому, до об’єктів майна, отриманого платником податку у спадщину (в подарунок) не застосовується умова щодо перебування такого майна у власності платника понад три роки. Тобто спадкоємцям та обдарованим немає необхідності чекати три роки після оформлення права власності для подальшого продажу із звільненням від сплати податку, оскільки податок не сплачується.

Перелік об’єктів оподаткування, дохід від продажу яких не оподатковується чітко визначений п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу України.

Що стосується рухомого майна, то умови звільнення від сплати податку майже ті ж самі, що і для нерухомого, за виключенням терміну у три роки щодо перебування майна у власності та переліку об’єктів оподаткування, до якого ввійшли лише легкові автомобілі, мотоцикли та мопеди.

Іншими словами, якщо Ви власник легкового автомобілю, мотоциклу або мопеду, то не сплачуєте податок за умови продажу (обміну) не більше одного об’єкту оподаткування протягом податкового звітного року.

При недотриманні вищевказаної умови та виникненні зобов’язання щодо сплати податку, законодавець дає можливість за вибором платника податку – фізичної особи для визначення доходу від продажу рухомого майна, а саме легкових автомобілів, мотоциклів та мопедів, обирати між замовленням експертної оцінки для цілей оподаткування або для обчислення податку використовувати їх середньоринкову вартість, яка має бути оприлюднена на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Тобто, якщо Вас влаштує встановлена середньоринкова вартість легкового автомобіля (мотоциклу, мопеду), від якої необхідно буде обчислити та сплатити податок, то вам не треба замовляти недешеву експертну оцінку та нести додаткові витрати у зв’язку із замовленням останньої.

Що стосується ставок податку, то на сьогоднішній день вони залишаються незмінними. Таким чином, дохід від продажу (обміну) об’єктів оподаткування, які не відповідають умовам для звільнення від оподаткування, в тому числі не увійшли до переліку пільгових об’єктів оподаткування, на які розповсюджуються умови щодо звільнення від сплати податку, оподатковується за ставками: для резидентів – 5%, для нерезидентів – 15% або 17% ( ст. 167 Податкового кодексу України).

Проблемним питанням на сьогоднішній день залишається відсутність роз’яснень для нотаріусів відносно того, яку саме оцінку необхідно буде надавати при оформленні спадщини, за договорами дарування та у випадку звільнення від сплати податку. Адже Положення про яке йшла мова вище, передбачає механізм проведення оцінки тільки для угод з купівлі-продажу (обміну) та виключає випадки спадкування та дарування.

Враховуючи сумний досвід розуміння нотаріусами новел законодавства за останні роки, можна передбачити, що спочатку експертну оцінку для цілей оподаткування вони будуть вимагати як у спадкових справах та договорах дарування, так і у випадках звільнення від сплати податку.

Що ж, для адвокатів наведення ладу у питаннях роз’яснення законодавства вже стає звичайним ділом.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28

тел. (095) 590-29-09

З питань замовлення оцінки звертайтеся за телефонами:
(044)279-44-49
(068)303-88-08
м. Київ, вул.Трйохсвятительська, 9, офіс 1

www.uinni.kiev.ua