Тепер суд стягуватиме аліменти при позбавлені батьківських прав незалежно від вимог позивача

Опубліковано Jun 9, 2016 в Сімейне право, Статті

08 червня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо обов’язку осіб, позбавлених батьківських прав, утримувати дитину», а саме зміни внесено до статей 166 та 192 Сімейного кодексу України.

Зокрема закріплено безумовний обов’язок особи, позбавленої батьківських прав щодо утримання дитини.

Тобто суд при винесенні рішення про позбавлення батьківських прав повинен вирішити питання про стягнення аліментів на дитину незалежно від того, заявлені чи не заявлені такі позовні вимоги. Крім того, у випадку небажання матері, батька або інших законних представників дитини отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд повинен прийняти рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов’язати матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Слід зазначити, що на мій погляд, такі зміни суперечать нормам процесуального права, а саме принципу диспозитивності цивільного судочинства, де закріплено, що суди повинні вирішувати спір не інакше, як в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, що є певним неузгодженням між процесуальним та матеріальним законом.

Разом з тим, зі сторони позивача знімаються обов’язки заявляти вимогу про стягнення аліментів, обґрунтовувати її та підтверджувати доказами.

Також внесеними змінами до Сімейного кодексу України виключено можливість порушувати питання про зменшення розміру аліментів в разі перебування дитини на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи.

Тобто особи позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка перебуває, наприклад, в дитячому будинку тепер не зможуть звернутися до суду з заявою про зменшення розміру аліментів.

На додаток слід відмітити, що вищевказані законодавчі зміни направлені на посилення відповідальності осіб щодо реалізації своїх батьківських прав, а судова практика покаже чи виконають свою функцію такі нововведення.

Джерело: http://www.pkp.kiev.ua/teper-sud-staguvatime-alimenti-pri-pozbavlenni-batkivskih-prav-nezalejno-vid-vimog-pozivacha/