Як розпізнати псевдо-адвоката?

Опубліковано Apr 21, 2013 в Поради адвоката, Статті

Кожного дня багато людей звертаються за юридичною допомогою до того чи іншого адвоката, але не всі знають, що адвокатська діяльність потребує легалізації.

Адвокати мають право здійснювати адвокатську діяльність виключно у тому випадку, якщо прийняли присягу та отримали свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого радою адвокатів регіону (до 15.08.2012 року свідоцтва видавалися кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури), а також посвідчення адвоката.

Свою діяльність адвокати можуть здійснювати в одній з трьох форм, а саме:
– здійснення адвокатської діяльності індивідуально;
– бути учасником (партнером) адвокатського об’єднання;
– заснувати своє адвокатське бюро.

Діяльність адвокатів чітко регулюється нормами Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», у випадку порушення якого, адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Неодноразово до мене зверталися громадяни, які стали жертвами шахрайських дій з боку юристів, що уміло видають себе за адвокатів, не маючи при цьому свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
Такі псевдо-адвокати розміщують рекламну інформацію про надання юридичних послуг в пресі та Інтернеті, презентуючи себе в якості адвоката, а також розповсюджують свої візитні картки з написом «адвокат».

Подібними незаконними діями вони вводять в оману людей, які вважають, що звернулися за юридичною допомогою до кваліфікованого спеціаліста.

Наступним кроком юристів-шахраїв є обіцянка 100% виграшу справи в суді та відшкодування витрачених на правову допомогу грошей, в тому числі моральної та матеріальної шкоди, а також нав’язування іншої неправдивої інформації.

Звичайно ж, кожна людина найбільш схильна сприймати ту інформацію, яку вона сама хоче почути. Саме тому красиві обіцянки шахраїв мають безвідмовно впливаючий ефект. Довірливий клієнт одразу ж погоджується оплатити великі суми коштів за юридичні послуги, сподіваючись повернути всі витрати після обіцяного виграшу справи в судах всіх інстанцій.

Але, невдовзі омана псевдо-адвоката випливає на поверхню. Довірливий клієнт починає розуміти, що ніяких дій в його справі юристом не здійснюється, або здійснюються вкрай некваліфіковано, що в свою чергу призводить до часткового або повного програшу справи в суді. Разом з тим, час та гроші втрачені.

Як правило, такий псевдо-адвокат пропонує людині укласти договір про надання юридичних послуг з ФОП (фізична особа-підприємець) або з юридичною особою, при цьому не прописуючи конкретно своїх зобов’язань відносно ведення справи.

Майте на увазі, що подібні договори не мають нічого спільного з адвокатською діяльністю і не регулюються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», тому на такі правовідносини дисциплінарна відповідальність не розповсюджується.

Разом з тим, вищевказані правовідносини регулюються Цивільним кодексом України та Законом України «Про захист прав споживачів».

Якщо ж Ви взагалі не укладали договору про надання правової допомоги, і оплата послуг не була підтверджена жодним документом, тоді навряд чи Ви знов побачити свої фінанси та юриста.

Також є категорія адвокатів, які за для того, щоб уникнути дисциплінарної відповідальності, укладають договори з клієнтами не в якості адвоката, а в якості все того ж підприємця (ФОП), таким чином знімаючи з себе всі обов’язки, передбачені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Декілька порад, які допоможуть Вам запобігти зустрічі з псевдо-адвокатом:

1. Якщо Ви почали пошук адвоката в Інтернеті або в газеті, не приймайте до уваги оголошення, в яких не зазначений номер і дата видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Якщо ж Ви зайшли на веб-сайт адвоката, то всі данні відносно номера та дати видачі свідоцтва мають бути вказані на одній з сторінок.
Перевірити, чи є конкретна фізична особа адвокатом, а також уточнити данні про адвоката, Ви можете в Єдиному реєстрі адвокатів України (http://www.unba.org.ua/erau/).
2. При укладенні з адвокатом договору про надання правової допомоги, зверніть увагу на те, що виконавцем має бути вказаний або АДВОКАТ, або АДВОКАТСЬКЕ БЮРО чи АДВОКАТСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ.

Виконуючи ці прості поради, Ви можете бути впевнені, що Ваші права відносно кваліфікованого надання юридичних послуг будуть захищені Законом.

Бережіть себе від неправомірних дій шахраїв, оскільки захист та поновлення Ваших порушених прав – це місія, яку повинні виконувати професіонали.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28

тел. (095) 590-29-09