Отримання дозволу на виїзд дитини за кордон в судовому порядку

Опубліковано Mar 31, 2016 в Сімейне право, Статті

Ситуація коли один з батьків не приймає участі в житті та вихованні дитини, як це не прикро визнавати, є досить розповсюдженою в сучасному суспільстві.

Більшість матерів (батьків), що самостійно утримують та виховують дитину, досить успішно справляються з таким завданням і навіть не потребують допомоги того з батьків, хто самоусунувся від участі в житті дитини. Проте трапляються випадки коли доводиться звертатись до таких осіб, як наприклад  для того, щоб отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон України.

І тут дистанційні татусі (матусі) починають проявляти «глибоке занепокоєння долею дитини». В моїй практиці зустрічались такі причини відмови: «Ти продаси дитину на органи», «Ти хочеш іммігрувати, а я маю право…», «Я тобі не довіряю», «Сплати мені певну суму коштів і я дам згоду на виїзд» і таке інше.

Разом з тим, закон надає можливість отримати дозвіл на виїзд з України дитини, яка не досягла 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків в судовому порядку.

Тривалий час практика судів була такою, що дозвіл на виїзд дитини за кордон в судовому порядку надавався лише у виключних випадках, а саме:

  • хвороба дитини і необхідність її лікування за кордоном;
  • участь дитини у міжнародних змаганнях, конкурсах, концертах і т.д.,

Якщо ж мотивом отримання дозволу на виїзд був відпочинок, суди одноголосно відмовляли, мотивуючи це тим, що дитина може відпочивати та оздоровлюватись і на території України.

На щастя, на сьогоднішній день суди прислухались до положень Конвенції про права дитини та Декларації прав дитини, в наслідок чого практика змінилася і отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон для відпочинку в судовому порядку стало можливим.

Але щоб розраховувати на позитивне рішення суду у позовній заяві слід зазначати:

  • для від’їзду в яку країну необхідно отримати дозвіл;
  • період перебування дитини за кордоном;
  • підтвердження бронювання готелю, санаторію або постійне місце проживання родичів де буде проживати дитина;
  • у випадку виїзду на тривалий термін, у зв’язку з працевлаштуванням, слід надавати докази працевлаштування, місце проживання, докази влаштування дитини до освітніх закладів.

Разом з тим, в наданні дозволу в судовому порядку може бути відмовлено у випадку, якщо такий виїзд буде суперечити інтересам дитини, зокрема виїзд до країн з будь-якою нестабільною ситуацією (військові конфлікти, масові заворушення, стихійні лиха тощо).

Але значною проблемою залишається і те, що через тривалість розгляду справ в судах, часто рішення суду про надання дозволу на виїзд, на момент набрання законної сили, втрачає свою актуальність, оскільки часу на оформлення проїзних документів та відкриття візи вже не залишається або запланований час від’їзду вже минув.

Отже, за умови завчасного звернення до суду, з правильно складеною позовною заявою, бажаний виїзд за кордон на відпочинок разом з дитиною, без згоди батька (матері), є цілком можливим.

Автор статті: адвокат Тетяна Олексіївна Проскура

(095)590-2909
(067)659-5128