Обвинувачення за статтею 286 КК України (ДТП)

Дорожньо-транспортні пригоди трапляються кожного дня, та нажаль доволі часто із людськими жертвами. В цьому випадку винна у скоєнні ДТП особа, згідно законодавства України має нести кримінальну відповідальність.

Стаття 286 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, санкція якої залежить від тяжкості наслідків, а саме:

1. Спричинення потерпілому середньої тяжкості тілесних ушкоджень – карається штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

2. Спричинення смерті потерпілого або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

3. Спричинення загибелі кількох осіб – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

При визначенні міри покарання у кожному конкретному випадку, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання.

Обставинами, які пом’якшують покарання визнаються:
– з’явлення із зізнанням, щире каяття або активне сприяння розкриттю злочину;
– добровільне відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди;
– надання медичної або іншої допомоги потерпілому безпосередньо після вчинення злочину;
– вчинення злочину жінкою в стані вагітності;
– вчинення злочину внаслідок збігу тяжких особистих, сімейних чи інших обставин;
– вчинення злочину під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність;
– вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірними або аморальними діями потерпілого;
– вчинення злочину з перевищенням меж крайньої необхідності та інші.

За наявності кількох обставин, що пом’якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, з урахуванням особи винного на підставі статті 69 Кримінального кодексу України, суд може призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі або перейти до іншого, більш м’якого виду основного покарання.

Крім цього у кримінальних справах по обвинуваченню за частиною 2 статті 286 КК України може бути застосована стаття 75 КК України, якою передбачено звільнення від відбування покарання з випробуванням (з іспитовим строком), тобто відбування покарання умовно.

За наявності відповідних умов, особу може бути звільнено від покарання або відбування покарання і з інших підстав, наприклад:
– звільнення від відбування покарання вагітної жінки або жінки, яка має дітей віком до трьох років;
– звільнення від покарання за хворобою;
– звільнення від покарання на підставі Закону України «Про амністію» або акта про помилування;
– умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Звільнення від кримінальної відповідальності у вищевказаних кримінальних справах може бути застосовано тільки якщо справу порушено за частиною 1 ст. 286 КК України, наприклад: у зв’язку з примиренням винного з потерпілим або передачею особи на поруки. Необхідними умовами для цього є вчинення злочину вперше та повне відшкодування шкоди.

Слід звернути увагу на те, що злочин, пов’язаний із наслідками ДТП вважається вчиненим з необережності та підпадає під кваліфікацію статті 286 Кримінального кодексу України тільки у тому випадку, якщо буде доведено відсутність умислу у винної особи. Якщо ж під час досудового чи судового розслідування буде встановлено, що винна особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння тобто навмисно вчинила ДТП із людськими жертвами, то такий злочин може бути кваліфіковано за статтями 115 (умисне вбивство), 121 (умисне тяжке тілесне ушкодження), 122 (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України, за який передбачено більш суворе покарання.

Судова практика по кримінальних справах по обвинуваченню за статтею 286 Кримінального кодексу України є доволі неоднозначною та, нажаль, відома своєю протилежністю вироків по аналогічним обставинам скоєння ДТП, тому ефективність захисту у таких кримінальних справах залежить від своєчасного звернення до адвоката.

Вартість юридичної консультації адвоката у кримінальних справах по обвинуваченню за статтею 286 Кримінального кодексу України складає 500 грн.

Вартість гонорару адвоката за здійснення захисту підозрюваного (обвинуваченого) на досудовому розслідуванні та в судах всіх інстанцій залежить від тяжкості злочину (кримінального правопорушення) тобто від частини статті 286 КК України та є договірною.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28

тел. (095) 590-29-09