Поділ майна подружжя

Proskura attornyeЗа сьогоднішньою сумною статистикою на одну реєстрацію шлюбу припадає одне розлучення, а разом з розлученням постає питання про поділ майна.
Кожен з подружжя бажає, щоб майно було поділено по справедливості, але погляд на справедливість у кожного свій, що і приводить їх до зали судових засідань.

Сімейний кодекс України детально визначає всі питання матеріальних правовідносин подружжя.
Для того, щоб правильно зорієнтуватися, яким чином буде поділено ваше майно, слід знати основні норми права і, головне, правильно їх розуміти.

Отже, майно, яке подружжя або один з них бажає розділити має бути об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, тобто набуте під час шлюбу. Слід зазначити, що термін «подружжя» має місце коли чоловік та жінка перебувають у шлюбі чи проживають однією сім’єю, ведуть спільне господарство та спільний бюджет.

Частиною 1 статті 61 Сімейного кодексу України визначено, що об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту.

Цивільний кодекс України також дає нам роз’яснення що таке майно, а саме майном, як особливим об’єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки.

Щоб не заглиблюватись в теорію коротко скажу, що об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути:
нерухоме майно (жилі будинки, квартири, дачі, садові будинки, земельна ділянка тощо);
– транспортні засоби;
– банківські вклади та грошові кошти на розрахункових рахунках;
– пакет акцій, облігацій, векселі та інші цінні папери;
– юридична особа, єдиним засновником якої є чоловік (дружина);
– твори мистецтва, антикваріат, дизайнерські роботи, коштовності;
– об’єкти інтелектуальної власності;
– меблі, побутова техніка тощо.

Хочу зазначити, що закріплення певного нерухомого або рухомого майна лише за одним з подружжя не означає, що інший з подружжя не має на нього права. Тому, незалежно від реєстрації майна на ім’я одного з подружжя, якщо воно було набуте за час шлюбу, майно вважається спільним на загальних підставах.

Поділити майно подружжя можливо двома способами.

Перший більш легкий, але потребує толерантності.
Мова йде про договір, який посвідчується нотаріусом і в якому зазначається порядок поділу всього майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Другий складніший, вимагає значних витрат емоційного характеру, часу та коштів – це вирішення спору судом. Рішення суду, що набрало законної сили визначає, яким саме чином слід поділити майно подружжя, воно має силу закону і підлягає обов’язковому виконанню.

Підсумовуючи, хочу зазначити, що взаємовідносини між подружжям настільки унікальна річ, що її неможна ставити під певний шаблон, тому кожен спір стосовно поділу майна потребує індивідуального підходу.

Гонорар адвоката за ведення судової справи про поділ майна подружжя, що є об’єктом права спільної сумісної власності, залежить від об’єму майна, а також від складності процесу (формування доказової бази), у зв’язку з чим визначається індивідуально.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28
тел. (095) 590-29-09