Позбавлення батьківських прав

familylawteddybearРозповсюдженим явищем в сучасному суспільстві став такий важкий та виснажливий процес, як позбавлення батьківських прав.

Одразу хочу сказати, що позбавлення батьківських прав відносно дитини є суто юридичною процедурою, тобто внаслідок позбавлення батьківських прав особа не перестає бути біологічним батьком (матір’ю) дитини і запис про нього (неї) у свідоцтві про народження не видаляється (виключенням є усиновлення).

Підстави для позбавлення батьківських прав передбачені в статті 164 Сімейного кодексу України, де зазначено, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо:

1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважних причин і протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування;
2. ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
3. жорстоко поводяться з дитиною;
4. є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6. засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Ініціювати позбавлення батьківських прав можуть наступні особи:

– один з батьків дитини;
– орган опіки та піклування;
– опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина;
– заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває;
– прокурор;
– сама дитина, яка досягла 14-ти років.

Позбавлення батьківських прав можливе тільки у судовому порядку, але для того, щоб звернутися до суду с такою позовною заявою, необхідно зібрати значний пакет документів та отримати висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав конкретної особи.

Після того, як буде складено висновок, необхідно звернутися до суду із позовною заявою про позбавлення батьківських прав. Слід відзначити, що суд не зобов’язаний сліпо погоджуватися із висновком органу опіки та піклування, якщо такий висновок не відповідає інтересам дитини.

За результатами розгляду справи по суті та дослідження всіх наданих доказів, суд приймає рішення про позбавлення батьківських прав або про відмову в задоволенні позову.

У випадку задоволення позовної заяви про позбавлення батьківських прав та набрання рішенням суду законної сили, батьки (один з батьків), які позбавлені батьківських прав більше не можуть здійснювати наступні дії:
– приймати участь у вихованні дитини;
– бути законним представником дитини;
– отримувати пільги та державну допомогу;
– стати усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
– скористатися майновими правами, що пов’язані з батьківством (право на утримання у зв’язку із непрацездатністю, отримання спадщини, компенсації тощо).

Також слід зазначити, що факт ухилення від сплати аліментів на утримання дитини не є достатньою підставою для позбавлення батьківських прав та може розглядатися лише як додатковий доказ у суді.
Виключенням в цьому випадку є притягнення особи до кримінальної відповідальності у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів.

Розмір гонорару адвоката за ведення в суді справи про позбавлення батьківських прав залежить від складності спору та визначається за результатами юридичної консультації.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28
тел. (095) 590-29-09