Шлюбний договір

Proskura attorney at lawЯкщо Ви бажаєте убезпечити своє майно та бізнес від несправедливого посягання на Вашу власність другого з подружжя (майбутнього з подружжя), найкращим варіантом задля своєчасного запобігання подібних ризиків є укладення шлюбного договору (контракту).

Згідно норм Сімейного кодексу України, шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про укладення шлюбу, а також подружжям, тобто особами, які знаходяться у шлюбі.

Шлюбний договір укладається виключно у письмовому вигляді та підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає законної сили тільки в день реєстрації шлюбу. Якщо ж договір укладено подружжям, то він набирає законної сили в день його нотаріального посвідчення.

Строк дії шлюбного договору може бути будь-яким та встановлюється за погодженням між сторонами, крім того може бути встановлено строк дії для окремих положень шлюбного договору.
За погодженням між сторонами, строк дії договору та окремих його положень не зупиняється і після розірвання шлюбу.

Отже, які саме умови можливо включити у текст шлюбного договору:

– у шлюбному договорі може бути визначене майно, яке один з подружжя передає для використання на спільні потреби родини, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу;
– сторони договору можуть домовитись про нерозповсюдження на майно, що було придбане ними за час шлюбу, статусу спільної сумісної власності, а вважати таке майно спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них;
– сторони можуть домовитись про порядок поділу майна, в тому числі і у випадку розірвання шлюбу;
– у шлюбному договорі сторони можуть передбачити використання належного їм обом або одному з подружжя майна для забезпечення потреб їх дітей, а також інших осіб;
– сторони можуть включити у договір будь-які інші умови відносно правового режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства.

Крім цього, у шлюбному договорі може бути передбачений порядок користування майном, право на утримання, порядок позичання грошових коштів, порядок погашення невиплачених боргів після розлучення тощо.

Наведу приклад майна, до якого необхідно застосовувати порядок поділу:
– нерухоме майно (жилі будинки, квартири, дачі, садові будинки, земельна ділянка тощо);
– транспортні засоби;
– банківські вклади та грошові кошти на розрахункових рахунках;
– пакет акцій, облігацій, векселі та інші цінні папери;
– юридична особа, єдиним засновником якої є чоловік (дружина);
– твори мистецтва, антикваріат, дизайнерські роботи, коштовності;
– об’єкти інтелектуальної власності;
– меблі, побутова техніка тощо.

Не останню роль відіграє і вартість майна, тому у тексті шлюбного договору необхідно конкретизувати момент фіксування вартості майна за визначених умов його поділу.

Якщо один з подружжя громадянин іншої держави, то шлюбний договір укладається за взаємною згодою подружжя в будь-якій з держав, громадянином якої вони є та у відповідності до законів, які діють у такій державі.

Не варто забувати, що шлюбний договір може бути визнаний недійсним в судовому порядку у випадках, передбачених Цивільним кодексом України, тому варто приділити особливої уваги дотриманню всіх норм Закону при укладенні такого договору.

Доручивши складення шлюбного договору адвокату, Ви гарантовано отримаєте юридично грамотний та прорахований до дрібниць договір, який захистить Ваше право на володіння, користування і розпорядження своїм майном.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28
тел. (095) 590-29-09