Стягнення аліментів

Сімейний Кодекс України передбачає широкий спектр прав та обов’язків для членів сім’ї.

Правами та обов’язками (аліментними зобов’язаннями) є:
– право та обов’язок на утримання одного з подружжя (ст. 75 СК України);
– обов’язок матері, батька утримувати дитину (ст. 180 СК України);
– обов’язок повнолітніх дітей утримувати батьків (ст. 202 СК України).

З усіх передбачених законом випадків сплати аліментів, найпоширенішим є той, коли аліменти сплачуються одним з батьків на користь неповнолітніх дітей. Порядок сплати такого виду аліментів регулюється ст.ст. 180-197 Сімейного кодексу України.

Отже, якщо один з подружжя ухиляється від утримання своєї дитини, інший з подружжя має право звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.

В цьому разі треба діяти за наступною схемою:

1. Скласти позовну заяву про стягнення аліментів, яка відповідає вимогам ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України.
2. При складанні позовної заяви визначитись, як саме Ви хочете отримувати аліменти – у частці від доходу або у твердій грошовій сумі.
3. Зібрати необхідний пакет документів (у двох екземплярах):
– копія свідоцтва про народження дитини;
– копія свідоцтва про укладення шлюбу (копія свідоцтва про розірвання шлюбу);
– копія паспортів позивача та відповідача;
– копія ідентифікаційних кодів позивача та відповідача;
– довідка про доходи позивача та відповідача;
– довідка з ЖЕК про те, з ким із батьків проживає дитина.
4. Подати позовну заяву безпосередньо до суду в прийомні години (згідно правил підсудності, що передбачені ст.ст. 109, 110 Цивільного процесуального кодексу України) або направити рекомендованим листом зі зворотнім повідомленням. Далі очікувати повідомлення про призначення судового засідання.
Після з’ясування всіх обставин справи, судом буде прийнято рішення про стягнення аліментів.

У справах про стягнення аліментів датою, з якої починається стягнення є дата подання позовної заяви до суду, а також допускається негайне виконання рішення суду, у зв’язку з чим Ви можете одразу після винесення рішення отримати виконавчий лист та звернутися до виконавчої служби за місцем проживання або роботи Вашого (колишнього) чоловіка (дружини).

Після звернення до виконавчої служби через певний час, це залежить від сумлінної праці державного виконавця, Вам щомісяця поштовим переказом або на банківський рахунок почнуть надходити кошти.

Якщо ж батьки домовилися про утримання своїх дітей, то задля надійності краще укласти договір про сплату аліментів на утримання дитини. Такий договір має бути письмово укладений та нотаріально посвідчений.

Надана інформація носить загальний характер. Тому у кожному конкретному випадку краще отримати кваліфіковану юридичну консультацію адвоката.

Юридична консультація адвокатом надається комплексно по сімейному праву та включає в себе наступні питання:
– розірвання шлюбу (прядок розірвання шлюбу, особливості судового процесу про розірвання шлюбу);
– стягнення аліментів (порядок стягнення аліментів, особливості судового процесу по стягненню аліментів, перспективи відносно суми аліментів, виконання рішення про стягнення аліментів, відповідальність за ухилення від сплати аліментів);
– поділ майна (правовий порядок поділу майна подружжя, особливості судового процесу про поділ майна подружжя, перспективи поділу майна, виконання рішення про поділ майна подружжя);
– встановлення місця проживання дитини;
– позбавлення батьківських прав.

Гонорар адвоката за ведення справи про стягнення аліментів в суді залежить від складності спору та визначається за результатами юридичної консультації.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28
тел. (095) 590-29-09