Міжнародне усиновлення

Family-Law-AttorneyЗвичайною практикою в Україні є усиновлення дітей іноземними громадянами (міжнародне усиновлення), яке відрізняється від усиновлення українськими громадянами тим, що для іноземних громадян виникає необхідність постановки на облік в Міністерстві соціальної політики (далі – Мінсоцполітики) у якості кандидатів в усиновлювачі.

Для цього необхідно звернутися до Мінсоцполітики з відповідною заявою та пакетом документів, перелік яких визначено Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008р. № 905.

Слід також звернути увагу не те, що до Мінсоцполітики повинні звертатись також громадяни України, які постійно проживають за кордоном та іноземні громадяни, які постійно проживають в Україні.

Протягом 20 робочих днів Мінсоцполітики перевіряє надані документи, та в разі їх відповідності вимогам бере заявників на облік кандидатів в усиновлювачі, про що повідомляє письмово та визначає час для ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені.

Позачергово запрошуються кандидати, які:

  • є родичами дитини;
  • бажають усиновити дитину, яка є братом, сестрою раніше усиновленої ними дитини;
  • бажають усиновити дитину, яка страждає на хворобу, внесену до затвердженого МОЗ переліку захворювань, що також дає право усиновити дитину до досягнення 5-ти років та без дотримання строку в один рік перебування дитини на централізованому обліку.

Після ознайомлення з інформацією про дітей та обрання певної дитини, кандидатам в усиновлювачі видається під розписку направлення до служби у справах дітей за місцем проживання дитини для знайомства з дитиною та встановлення з нею контакту.

Якщо знайомство пройшло успішно, то протягом 10 днів з моменту отримання направлення, кандидати можуть щодня відвідувати дитину та спілкуватися з нею.

Після встановлення контакту з дитиною, кандидати в усиновлювачі подають до служби у справах дітей за місцем перебування дитини заяву про бажання усиновити дитину, яка повинна бути нотаріально посвідчена. З цього моменту потенційні батьки мають право відвідувати дитину щодня до винесення судом рішення про усиновлення.

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів готує висновок про доцільність усиновлення та з’ясовує ряд питань щодо відповідності усиновлення інтересам дитини, зокрема чи згодна дитина на усиновлення, чи надає згоду на усиновлення опікун, піклувальник тощо.

Після отримання висновку про доцільність усиновлення кандидати в усиновлювачі звертаються до Мінсоцполітики з нотаріально посвідченою заявою про надання згоди на усиновлення дитини до якої додається пакет документів, визначений раніше згаданим Порядком.

В разі отримання згоди на усиновлення, кандидати в усиновлювачи звертаються до суду з заявою про усиновлення. Позитивним результатом розгляду такої заяви в суді є рішення про усиновлення, на підставі якого видається нове свідоцтво про народження дитини, після чого оформлюється паспорт для виїзду дитини за кордон та віза.

Враховуючи велику кількість різних етапів на шляху до усиновлення дитини, а також численні вимоги від державних органів до правильного оформлення документів, іноземцям та громадянам України, які проживають за кордоном, бажано в таких справах звертатися до адвоката в Україні.

На перший погляд цей процес здається простим та зрозумілим, однак є низка нюансів, які можуть стати перешкодою в можливості усиновити дитину, тому звернувшись до адвоката за правовою допомогою, ваші права будуть захищені, а усиновлення проведено без порушень та в найкоротший термін.

Вартість ведення адвокатом справи про усиновлення є договірною та залежить від обставин усиновлення.

З повагою, адвокат Тетяна Проскура.

тел. (067) 659-51-28
тел. (095) 590-29-09