Визначення місця проживання дитини

family-law-proskuraНайскладнішими справами серед сімейних спорів є спори про визначення місця проживання дитини.

Дана категорія спорів ґрунтується лише на кількох статтях Сімейного кодексу України, тому адвокату для захисту інтересів своїх клієнтів доводиться посилатися також на Конвенцією про права дитини, прийняту Генеральною Асамблеєю ООН 21.12.1995 року та Декларацією прав дитини, проголошену Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959 року.

Разом з тим, станом на 2016 рік, в судовій практиці Верховного суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ відсутнє будь-яке узагальнення практики чи правовий висновок з цього питання. Більше того, деякі судді посилаються на п. 24 Постанови Пленуму ВСУ від 12.06.1998 року № 16 «Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім’ю », який втратив чинність.

Отже, відповідно до ст. 160 СК України:
– місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
– місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
– якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Законом також визначено, що у випадку коли батьки дитини, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким буде проживати малолітня дитина, це питання вирішується органом опіки або судом.

При вирішенні спору суд керується наступними критеріями:
– ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків;
– особиста прихильність дитини до кожного з батьків;
– вік та стан здоров’я дитини;
– інші обставини, що мають істотне значення.

Разом з тим, не може бути визначено місце проживання дитини з тим з батьків який:
– не має самостійного доходу;
– зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами;
– веде аморальний спосіб життя чим може зашкодити розвитку дитини.

Закон надає можливість визначати місце проживання дитини, як органу опіки та піклування так і суду, однак, в більшості випадків, громадяни віддають перевагу судам.

Така тенденція викликана тим, що наразі наше суспільство не сприймає серйозно рішення прийняті органами виконавчої влади (в даному випадку опікунською радою), хоча такий підхід безперечно шкодить вирішенню спору з огляду на наступне.
Зазвичай до складу опікунської ради входить що найменше 9 осіб, які є представниками органів місцевого самоврядування, управління праці та соціального захисту населення, юстиції, закладів охорони здоров’я, громадськості, що робить прийняття рішення більш об’єктивним.
В судовому ж порядку, рішення про те, з ким з батьків буде проживати дитина, залежить від одного судді (незалежно від інстанції) та його суб’єктивного ставлення до цього питання.

Разом з тим, не слід забувати, що для того аби звернутись, як до суду, так і до органу опіки, слід підготувати пакет документів (доказову базу) на підставі яких буде прийматись рішення.

Розмір гонорару адвоката за ведення в суді справи про визначення місця проживання дитини залежить від складності спору та визначається за результатами юридичної консультації.

З повагою, адвокат Тетяна Олексіївна Проскура.

тел. (067) 659-51-28
тел. (095) 590-29-09