Оформлення спадщини за заповітом

Висловити свою «останню волю», а точніше залишити розпорядження на випадок смерті, людина може за допомогою заповіту.

Наявність заповіту спрощує процес оформлення спадщини в частині визначення кола осіб, які мають право на спадкування, але не позбавляє від тяганини, пов’язаної зі збиранням документів та поїздками до нотаріуса.

Для того, щоб реалізувати своє право на спадкування за заповітом, Вам необхідно звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини на протязі шести місяців із дня смерті спадкодавця та надати наступний пакет документів:

– паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;
– свідоцтво про смерть спадкодавця;
– заповіт;
– документи, підтверджуючі першу ступінь спорідненості із спадкодавцем, для отримання пільг, пов’язаних зі сплатою податку;
– правовстановлюючі документи на майно, яке зазначене у заповіті;
– експертну оцінку вартості майна, яке зазначене у заповіті (надається після відкриття спадкової справи).

Якщо у Вас є не всі з вище перелічених документів, не треба турбуватися, будь-який документ можна витребувати або отримати дублікат.

Часто трапляється так, що спадкоємець за заповітом не завжди отримує спадщину у повному об’ємі, оскільки є окрема категорія осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, незалежно від наявності заповіту.

Відповідно до норм ст.1241 Цивільного кодексу України, до кола осіб, які мають обов’язку частку у спадщині належать:

– малолітні, неповнолітні діти спадкодавця;
– повнолітні, але непрацездатні діти, вдова (вдівець), батьки спадкодавця.

До непрацездатних осіб відносяться інваліди I та II групи, непрацюючі пенсіонери за віком та особи, старші за 75 років.

Вказані особи отримують право на спадщину незалежно від заповіту та спадкують ½ тієї частки, яку б вони успадкували за законом.

Не позбавлені такі особи і права відмовитись від прийняття спадщини на користь спадкоємця за заповітом.

Таким чином, якщо Ви звернулися до нотаріуса на протязі шести місяців із дня відкриття спадщини (з дня смерті спадкодавця) та надали повний пакет документів, то зі спливом шести місяців Ви отримаєте свідоцтво про право на спадщину.

Якщо ж у Вас виникли труднощі, у зв’язку із відсутністю документів, пропуском строку для прийняття спадщини або Ви не бажаєте ділитися спадщиною з особами, які мають обов’язку частку у спадщині, консультація адвоката для Вас не буде зайвою.

Вартість послуг адвоката з оформлення спадщини за заповітом залежить від об’єму спадкової маси, наявності необхідних документів та є договірною.

 

З повагою, адвокат Тетяна Проскура.

тел. (067) 659-51-28

тел. (095) 590-29-09