Право на обов`язкову частку у спадщині

Згідно ст. 1241 Цивільного кодексу України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).
Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Таким чином, якщо Ви належите до категорії вище перелічених осіб, Вам необхідно звернутися до нотаріуса на протязі шести місяців з дня смерті спадкодавця для подання заяви про прийняття спадщини.

Нотаріус, в свою чергу, зобов’язаний визначити частку у спадщині кожного зі спадкоємців та роз’яснити спадкоємцю, який має обов’язкову частку у спадщині, його право на отримання такої частки.

Якщо ж Ви пропустили шестимісячний термін для прийняття спадщини та спадкоємцям за заповітом видане свідоцтво про право на спадщину без врахування обов’язкової частки, у такому випадку Ви маєте право звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, визнання свідоцтва про право на спадщину частково недійсним та визнання права власності на обов’язкову часту у спадщині.

Слід зауважити, що встановлений Цивільним кодексом України строк у шість місяців для прийняття спадщини не розповсюджується на спадкоємця, який постійно проживав з спадкодавцем на момент його смерті.

Вартість ведення адвокатом спадкової справи в суді залежить від складності справи та визначається за результатами юридичної консультації.

З повагою, адвокат Тетяна Проскура.

тел. (067) 659-51-28

тел. (095) 590-29-09